Past Governors

District 13, Formed 1922 (Originally Washington, Oregon & Idaho. Montana added in 1926. British Columbia, Alberta, Saskatchewan & Manitoba added in 1931).
1922-24    Charles Paul    Seattle, Wa 1924-30    Charles B. DeMille    Seattle, Wa
1930-32    Fred Walker    Bellingham, Wa 1932-34    Laurel Miller    Yakima, Wa
1934-35    Kalsen C. Benning    Bellingham, Wa 1935-36    Donald Samson    Yakima, Wa
1936-37    J. Lail Simmons    Seattle, Wa 1937-38    Ralph Stratford    Downtown Portland, Or

District 32, Formed 1938 (Manitoba was deleted and District 32 formed with Washington, Oregon, Idaho, Montana, British Columbia, Alberta & Saskatchewan).
1938-39    Peter S. Chalmers    Winnipeg, Mb 1939-40    Clarence Hagstrom    Seattle, Wa
1940-41    Wes L. McCullough    Yakima, Wa 1941-42    Carl C. Donaugh    Downtown Portland, Or
1942-43    Don M. Tunstall    Yakima, Wa 1943-44    Worth Caldwell Sr.    Downtown Portland, Or
1944-45    F. Stuart Foster    Yakima, Wa 1945-46    Oscar Keller    Downtown Portland, Or
1946-47    F.W. Norgard    Yakima, Wa 1947-48    Leo C. Lommel    Downtown Portland, Or
1948-49    Al M. McLintock    Vancouver, BC 1949-50    Louis F. Larson    Downtown Portland, Or
1950-51    Bernard G. Bell    Vancouver, Wa 1951-52    C. Harry Rennie    Victoria, BC
1952-53    Ed Chauner    Bozeman, Mt 1953-54    Paul Shiniger    SE Portland, Or
1954-55    Neal V. German    Calgary, Ab 1955-56    Jack Stacy    NE Portland, Or
1956-57    Fred Tanner    Victoria, BC 1957-58    John W. Oakie    Edmonton, Ab

Pacific Northwest District Formed 1957-58 (AMS, consisting of Alberta, Montana and Saskatchewan removed to form District 29. District 32 remained Washington, Oregon, Idaho, & British Columbia until 1992, when a new club built in Fairbanks added Alaska to the PNW.)
1957-58    Emil Lachenmeier    NE Portland, Or 1958-59    Irl Clary    Lake Oswego, Or
1959-60    Howard Strait    Yakima, Wa 1960-61    George Gordon    Victoria, BC
1961-62    Glen Loomis    Uptown Portland, Or 1962-63    Curt Shady    NE Portland, Or
1963-64    Max-Welton Stell    Tacoma, Wa 1964-65    John Garretson    Tacoma, Wa
1965-66    Ronald E. Thompson    West Tacoma, Wa 1966-67    Larry Mason    Boise, Id
1967-68    C.J. (Neal) Willis    East Vancouver, BC 1968-69    John B. Dodge    West Tacoma, Wa
1969-70    Don Ulfers    Tacoma, Wa 1970-71    Steve J. Cottrell    Beaverton, Or
1971-72    Phil Bovee    NE Portland, Or 1972-73    Harry W. Bonney    Vancouver-North Shore, BC
1973-74    Roy Proctor    Salem, Or 1974-75    Ross R. Mathews    Hillsboro, Or
1975-76    A. Duane Seil    Gresham, Or 1976-77    Robert D. Scott    Lebanon, Or
1977-78    G.L (Jerry) Morelock    Boise, Id 1978-79    Edward N. Clark    NE Portland, Or
1979-80    Robert J. Folsom    Spokane, Wa 1980-81    Douglas Wilson    Victoria-Eve, BC
1981-82    Darrell A. Hamel    SE Portland, Or 1982-83    E. Duane Smith    Portland-Lloyd Center, Or
1983-84    Henry W. Deines    NE Portland, Or 1984-85    Thomas R. Damron    Gresham, Or
1985-86    Wayne W. Gearhard    Fort Boise, Id 1986-87    Jack K. Towns    Albany, Or
1987-88    O.E. (Jim) Tallmon    Meridian, Id 1988-89    Robert W. Estergaard    Vancouver, BC
1989-90    Wesley E. Alderson    Salem, Or 1990-91    William A. Holstein    Meridian, Id
1991-92    John M. Hasstedt    Spokane, Wa 1992-93    Rocky Jackson    Jerome, Id
1993-94    Gordon B. Stringham    Kent/Renton/Green River, Wa 1994-95    Harold (Hal) Griffin    Coquitlam, BC
1995-96    Bud Aune    Boise, Id 1996-97    Ilene Rounsefell    Gresham, Or
1997-98    David Morrison    Abbotsford, BC 1998-99    Annette Smith    Coquitlam, BC
1999-00    Jim Jensen    Gresham, Or 2000-01    Earl Pollock    Coquitlam, BC
2001-02    Jim Slauson    Gresham, Or 2002-03    Wayne Bohrn    Twin Falls, Id
2003-04    Ray Hilts    Albany, Or 2004-05    Lyle Miller    Roseburg, Or
2005-06    Dick Brodie    Mission, BC 2006-07    Gay Enyeart    Hillsboro, Or
2007-08    Steve Andersen    Gresham, Or 2008-09    Peter Smith    Coquitlam, BC
2009-10    Linda Jackson    Jerome, Id 2010-11    Ed Murphy III    Issaquah, Wa
2011-12    Bill French    Hillsboro, Or 2012-13    Larry Blackburn    Caldwell, Id
2013-14    Fred Wallace    Gresham, Or 2014-15    Dick Disney    West Tacoma, Wa
2015-16    Michael T Gray    Nampa, Id